Каква е символиката в дизайна на някои килими?
Каква е символиката в дизайна на някои килими? В допълнение към символиката, присъща на отделните мотиви, включени в дизайна на много килими. Цялостният дизайн – всъщност и самият килим, може да бъде символичен, както и някои от най – ранните персийски дизайни. Най -добрият пример е килимът пролетта (или зимата) на Косроу. Направена за аудиторията на двореца Сасанид в Ктесифон (югоизточно от Багдад) през 6 век. Килимът не е оцелял, но според писмени записи той представлява официална градина с водни течения, пътеки, правоъгълни лехи, пълни с цветя, и разцъфнали храсти и овощни дървета. Жълтият чакъл е представен от злато. Цветята, плодовете и птиците са били обработени с перли и различни скъпоценности. Външната граница, представляваща поляна, е плътна с изумруди. Изработен от коприна и с размери около 25,6 метра квадрат, килимът трябва да е бил изключително великолепен, когато големите портални завеси на залата са били изтегляни назад и слънчевата светлина е заливала вътрешността.
Още за символиката
Този ослепителен килим символизира божествената роля на краля, който регулира сезоните и гарантира завръщането на пролетта, подновявайки плодородието на земята и гарантирайки просперитет. На друг план той представлява Едемската градина, символ на вечния рай (английската дума paradise в крайна сметка произлиза от персийската дума, означаваща „ограден парк“). Със своите цветя, птици и вода, той символизира не само избавление от суровата пустиня, но и обещание за вечно щастие.
Този така пищен килим направи дълбоко впечатление на всички, особено на персите.
Векове наред омагьосва персийското въображение, превръщайки се в легенда в историята, поезията и изкуството. Напразни опити за подражание и подобни килими са правени от ориенталски занаятчии в продължение на повече от хилядолетие; и макар реалистичното му изобразяване да е изчезнало, концепцията за Райската градина се задържа в ориенталския дизайн. Гирляндите, лозите, цветята, дърветата, животните и зверовете се стремят да създадат пейзаж, изобразявайки ловни сцени или дивеч, езера с водни птици и често изображения на свръхестествени или небесни същества, като джин, хурис или събиране на блажените праведници на банкет или танц. Придружаващите стихове подкрепят образа, лирически възхвалявайки килима като градина например или цъфтяща поляна и сравнявайки красотата му с тази на Едемската градина.