Резултатът от обучението по ментална аритметика ще зависи от трима участници в процеса – детето, учителя и родителите. Но най-важното е да изберете правилния образователен център, където ще се преподава ментална аритметика с менар.
Ето няколко прости правила за избор на школа по ментална аритметика:
- Запишете се за пробен урок. Оценете колко удобно се чувства детето в новата среда.
- Не пропускайте възможността да общувате с други родители.
- Запознайте се с учителя по ментална аритметика. Попитайте как се обучават учителите по ментална аритметика? Има ли някой, който контролира методологията на преподаване, нивото на знания на учителите, преминават ли учителите сертифициране за професионална способност?
- Обърнете внимание на броя на учениците в групата. Само в малки групи учителят може да отдели необходимото време на всеки ученик. Следователно в групите на по-младите са ангажирани 5-7 души, а в групите на по-възрастните – 8-10 души.
- Направете анализ на пазара. Цената на обучението в рамките на един регион не може да се различава много. Твърде ниската цена може да е индикатор за неправилен подход към обучението на персонала и разработването на методи. Твърде високата пък цена може да бъде свързана с разходи, скъпи наеми или реклама.
Най-важното е, че детето харесва заниманията по ментална аритметика. То трябва да се интересува от броене, въпреки факта, че броенето може да бъде и доста скучно. Ако детето харесва броенето, тогава учителят е успял да го заинтересува.
Освен това, за да оценят преподавателя, обикновено родителите питат: След колко време ще се появят първите резултати? На какви способности влияе обучението? Какво се прави за ускоряване на ученето? Добрият учител със сигурност ще отговори на всички тези въпроси.
За кого е подходящ?
Изучаването на ментална аритметика е мисловен процес, който включва интензивно натрупване на невронни връзки. Ето защо се препоръчва да се научи тази техника за деца от 4 до 16-годишна възраст, т.е. по време на активното формиране на мозъчните клетки. След 16 години учебният процес за усвояване на това умение ще отнеме повече време.
Децата, които не се интересуват от точните науки или се чувстват несигурни при решаването на примери по математика, ще намерят креативност в часовете по ментална аритметика, които ще им помогнат да се заинтересуват от ученето и да се докажат. Специфично умение за умствено броене по необичаен начин дава увереност и смелост за справяне с учебните затруднения.
А активното развитие на мисленето ще помогне на детето да подобри резултатите и постиженията в училище и да стане по-усърдно.
С какво е полезнен?
- Менталната аритметика развива въображението и логиката
Децата започват своето образование, като използват специални сметки (в Китай те се наричат “абакус“, в Япония – „соробан“). Постепенно те фиксират образа на този инструмент в съзнанието си и работят, като свързват въображението. На многобройни видеоклипове от учебния процес можете да видите, че детето прави движения с пръсти, движейки въображаеми части.
- Менталната аритметика развива двете полукълба на мозъка
Изчисленията са логични, действията рационални, такива са задачите на лявото полукълбо на мозъка. А въображението и творческото мислене – това е дясното полукълбо на мозъка. Чрез комбиниране на рационално и творческо, менталната аритметика помага за развитието на двете полукълба и поради това постига голям успех в решаването на математически задачи.
- Подобрява паметта
Детето научава нова техника, начин на броене, много различни операции. Всичко това тренира активно паметта. Ако детето работи интензивно в тази посока от детството си, то в бъдеще няма да му е трудно да запомни големи количества информация.
- Тренира концентрация и постоянство
Такава необичайна и сложна техника на изчисление изисква пълна концентрация, поради което още от първия урок детето тренира издръжливост и сила на волята за постигане на резултат. Научава се на търпение и постоянство.
- Развива математически умения
Поставили сме този елемент в края на списъка, тъй като менталната аритметика е комплекс от умения и способности, който включва общото развитие на интелигентността. Но въпреки това курсът се фокусира специално върху математическите изчисления и значително ще улесни процеса на учене на математика на детето в училище.